Segrarna genom tiderna

Resultat Mälaren Runt
1892 – 2017
Distansen har varierat mellan 250 – 340 km

#ÅrSegrareKlubbTidAnmärkningar
11892Gustaf
Fjæstad
Stockholms VF15:56:04,8
21893Gideon EricssonStockholms BK15:00:36,0
31901Hjalmar BlomgrenStockholms CK12:41:22,0
41902Henrik MorénIF Sleipner14:50:03,8
51903Henrik MorénIF Sleipner12:17:31,4
61904Henrik MorénIF Sleipner11:51:26,6
71905Henrik MorénDjurgårdens IF12:12:30,0
81906Henrik MorénHammarby IF13:10:00,0
91907Henrik MorénHammarby IF12:18:43,2
101908Henrik MorénSK Iter11:27:36,2
111909Henrik MorénSK Iter11:22:07,0
121910Henrik MorénSK Iter16:26:07,0
131911aA W PerssonSK Iter12:16:25,7SM-lopp
141911bHjalmar LevinVIF Diana10:46:54,8ordinarie MR
151912aHenrik MorénSK Iter11:56:23,4ordinarie MR,
OS-uttagning
161912bRudolph LewisSydafrika10:42:39,0OS-lopp - 320
km tempo
171913A W PerssonUpsala CK12:42:19,4
181914A W PerssonUpsala CK10:29:42,9
191915Ragnar EekUpsala CK10:44:01,3
201916Thorstein StrykenNorge11:19:50,2Svenska Spelen
(SM-titeln gick till "bäste svensk" Sigge Lundberg, CK Uni, 11:34:33,8)
211917Christian FritschDanmark10:30:18,4NM (SM-titel
till Erik Westerberg, Södertälje, 10:30:18,4. Utom tävlan: Ragnar Malm, VIF
Diana, 10:15:30,4)
221918Ragnar MalmIF Thor10:51:09,6
231919Ragnar MalmIF Thor11:24:54,0
241921Ragnar MalmIF Thor10:39:31,9
251922Ragnar MalmIF Thor10:43:20,8
261923Ragnar MalmIF Thor10:43:55,1
271924Gunnar SköldUpsala CK10:22:46,5
281925Gunnar SköldUpsala CK10:24:15,8
291926Nils VelinIF Thor10:30:09,3
301927Erik BohlinUpsala CK10:05:40,3
311928Georg JohnssonIFK Enskede10:01:21,9
321929Georg JohnssonIFK Enskede10:15:58,2
331930Nils VelinSK Fyrishof10:39:26,6
341931Georg JohnssonIFK Enskede10:12:52,2
351932Sven ThorSK Fyrishof10:06:55,3
361933Bernard BritzIFK Enskede9:23:57,0
371934Erik LarssonIFK Enskede9:43:53,0
381935Ingvar EricssonHammarby IF9:15:51,4
391936Erik JanssonCK Meteor9:36:25,1
401937Ingvar EricssonHammarby IF9:36:45,4
411938Sven JohanssonHammarby IF8:27:43,6
421939Ingvar EricssonHammarby IF8:44:05,0
431940aSven JohanssonHammarby IF8:55:47,0ordinarie MR
441940bFrode SørensenDanmark8:44:05.06-dagars-etapp
(Exakt samma segrar-tid som 1939!)
451941Sture AnderssonLandskrona CK8:40:50,2
461942Sture AnderssonLandskrona CK8:47:27,0
471943Sven JohanssonHammarby IF8:17:47,2
481944Harry SnellSK Ymer8:40:01,6
491945Harry SnellSK Ymer8:36:38,6
501946Sven JohanssonHammarby IF8:36:28,6
511947Nils JohanssonIK Ymer8:47:10,4Ingick i
2-dagars
521948Harry SnellSK Ymer8:21:57,1
531949Yngve LundhBollnäs CK8:16:07,5
541950Stig MårtenssonFredrikshofs IF8:00:35,8Hofvet!
551952Stig AnderssonCK Wano7:52:54,6
561953Allan CarlsonNorrköpings CK8:07:24,8
571954Olle WretmanIFK Enskede8:00:26,8
581955Robert BukerCK Stefaniterna7:54:59,7
591957Oswald JohanssonCK Stefaniterna7:50:40,5
601958Gunnar GöranssonCK Antilopen7:54:36,0
611959Oswald JohanssonCK Stefaniterna8:10:16,0
621960Herbert DahlbomDjurgårdens IF7:45:59,7
631961Sven Uno StenssonCK Wano7:15:52,0Sista året för
det "klassiska" MR
641984Agne WilsonTranemo IF7:41:45Nypremiär för
MR (330 km)
651985Torbjörn WallénFalu CK7:30:18
661986Thomas ErikssonVästerås CK5:57:55Kortad bana
671987Roul FahlinPKbankens CK6:16:12
681992

Ingvar Hansson


Fredrikshofs IF11:26Mälaren Runt
Randonné 1992 - "Jubileumsloppet",110
691993

Bo-Einar Eriksson


Fredrikshofs IF13:00MRR 1993, 33 i
mål (Ösregn)
701994

Bo-Einar Eriksson


Fredrikshofs IF10:50MRR 1994, 63 i
mål
711995Bo-Einar
Eriksson
Fredrikshofs IF10:25MRR 1995, 73 i
mål
721996Bo-Einar
Eriksson
Fredrikshofs IF11:25MRR 1996, 63,
(+ 21 deltagare som genomförde "Lilla Mälaren Runt" 215 km, bästa tid 7:23)
731997

Erik Wallgren


Hässelby CK10:46MRR 1997, 64 (+
22 LMR 215 km, bästa tid 7:39)
741998

Bengt Gingsjö


Fredrikshofs IF10:15MRR 1998, 70
(+42 LMR 215 km, bästa tid 7:14)
751999

Thomas Asplund


Fredrikshofs IF9:57MRR 1999, 68 (+
25 LMR 215 km, bästa tid 6:55)
762000

Tomas Varádi


Fredrikshofs IF10:16MRR 2000, 54 (+
26 LMR 215 km, bästa tid 6:54)
772001

Erik Wallgren


CK Valhall10:25MRR 2001, 47 (+
33 LMR 215 km, bästa tid 6:52)
782002

Erik Wallgren


CK Valhall10:30MRR 2002, 55 (+
49 LMR 215 km, bästa tid 6:37)
792003

Jonas Olsson


Team Bianchi
Scandinavia
Motionslopp +
ett elitlag
802004

Mattias Carlsson


Team Bianchi NordicMotionslopp +
ett elitlag
812005
822006
832008Joakim Ramkvist HallénUppsala12:58Antal i mål:
43, Nypremiär för MR Randonné (340 km)
842009

Simon Galle


Fredrikshofs IF CK11:05Antal i mål: 57
852010Andreas LindqvistFredrikshof IF CK10:58Antal i mål: 42
862011Jan AlmkvistIF Castor  9:48Antal i mål: 51
872012Andreas LindqvistFredikshof IF CK  9.58Antal i mål:
140 (+3 LMR 215 km, bästa tid 07:20)
882013Stefan EnglundHisingens CK10:28Antal i mål: 98
892014Andreas LindqvistCK Valhall10:13Antal i mål:
109
902015Andreas LindqvistCK Valhall9:35Banrekord!
Körde solo linjecykel
912016Martin SchreiberStockholm CK11:23
922017Amir NazariStockholm CK10:50